| A vörös farkas sikeresen, elszántan, falkában vadászik, és bölény nagyságú állatokat is képes leteríteni úgy, hogy halálba üldözi őket.
Rend: Ragadozók Család: Kutyafélék Nem és faj: Cuon alpinus
A vörös farkas falkában él, ázsiai vadkutyának is nevezik. A falka együtt vadászik, és közösen nevelik fel az utódokat. A vadászatnál tanúsított szívós kitartása ellenére a vörös farkas félénk állat, távoltartja magát az embertől.
Életmód
Bár a vörös farkas a hegyvidéki erdőségeket részesíti előnyben, megél olyan felföldeken is, mint a tibeti, ahol elterjedési területén nincsenek erdők. A Canidae család valamennyi tagja közül a vörös farkas él a legkülönfélébb éghajlati feltételek között: képes elviselni a fagyos hideget, de a trópusi forróságot is. A vörös farkas falkák egy vagy több egymással rokon család tagjaiból állnak. Azokban az időkben, amikor a zsákmányául szolgáló állatok még nem votlak ritkák, a vörös farkas bizonyos ideig egy helyen maradt. Körzetei ma lényegesen nagyobbak, mivel zsákmányt keresve hosszú utakat tesz meg.
Táplálék és vadászat
A vörös farkas kedvelt eleségei a nagy patás állatok, Indiában ilyenek a szábár és az axisszarvas, a vaddisznók és a bivaly; Dél-Ázsiában szarvasokon kívül indiai bölényeket, továbbá bantegeket és szibáriai vadjuhokat, valamint karibukat eszik. A vörös farkas fáradhatatlan vadász, és céltudatosan üldözi kiszemelt zsákmányát kilométereken át, mindaddig, amíg az annyira kimerül, hogy könnyen elbánhat vele. Egy közepes nagyságú szarvast egyedül is képes legyűrni; ha azonban bivalyt akar elejteni, jól szervezett falkára van szüksége. A falka tagjai úgy terelik el a zsákmányul szolgáló állat figyelmét, hoy orrába és fejébe harapnak, mialatt a többiek rátámadnak. Miután a zsákmányt sikerült legyűrni, a falka rögvest felfalja. Ahol a zsákmány nem marad egy helyen, a vörös farkas követi a vonulását. Szibériában nyáron a hegyekben él, télen azonban a kribuk nyomát követve alacsonyabban fekvő tajgás területekre költözik.
Szaporodás
Elterjedési területének déli részén a vörös farkasnak nincs meghatározott párzási időszaka, északabbra azonban a párzásra rendszerint késő télen kerül sor, az utódok pedig február és április között jönnek a világra. A párzás idején a szuka raktárt rendez be egy üregben, sziklahasadékban vagy más odúban, és ezt gyakran más nőstényekkel is megosztja. Ha párosodásra kész, kitartóan követi a kant, miközben vinnyogó hangot hallatt mindaddig, amíg a párzás megtörténik. A kölykök mintegy 60 nappal később, teljesen vakon és bolyhos, barnás-sárga szőrzettel születnek. Gyorsan növekednek. Két hónap elteltével a bátortalan kölykök időnként elhagyják anyjukat, hat héttel később már önállóbbak.
Gondoltad volna?
-Egy legenda szerint a vörös farkas vizeletet fecskendez a zsákmányául szolgáló állat szemébe, úgy hogy rövid időre megvakítsa. -Moszkvában egy vörös farkas hímnek úgy sikerült kitörnie karámjából, hogy nekifutással 6 méter széles és 2 méter magas akadályt küzdött le. -A vörös farkas által kiadott fütyülő hangot utánozni lehet - indiai vadászok alkalmazzák ezt a módszert, hogy az állatot magukhoz csalogassák.
Fontosabb jellemzői
Testméretek Hossza: fej-törzs hosszúság 76-112 cm, farok 30-55 cm Vállmagasság: 43-50 cm Testtömeg: 15-25 kg
Szaporodás Párzási időszak: elterjedési területének északi részén késő télen Vemhesség: 62-64 nap Alomnagyság: 2-6 kölyök
Életmód Viselkedés: legfeljebb húsz állatból álló családi csoportokban vagy falkálban él Hang: vinnyogás, szűkölés, fogcsikorgatás, üvöltés, fütyülés Táplálék: túlnyomórészt patás állatok, emlősök és madarak.
Rokon fajok A múltban fajoknak tekintették a Cuon nem egyes olyan képviselőit, mint a C. primoevus, C. sumatrensis, C rutilans, C dukhunensis vagy C. javanicus; ezek azonban mind a vörös farkas (coun alpinus) alfajai.
Előfordulás Indiában (Sri Lankát kivéve), Délkelet-Ázsiában egészen Indonéziáig, Oroszország egyes részein, Monfóliában, Kínában és Koreában.
A faj védelme A zsákmányául szolgáló állatok túlzott vadászata miatt a vörös farkas elterjedési területének legnagyobb részén veszélyeztetett. Élettere folyamatosan zsugorodik, és az ember is vadászik rá.
A vörös farkas ismertetőjegyei Farok: bozontos, hasonlít a róka farkához: csaknem érinti a talajt; némileg sötétebb, mint a test egyéb részei, fekete, barna vagy fehér végződéssel. Has: világosabb a hátnál, olykor krémszínű Szőrzet: oldalán roszdavörös; fején, nyakán és vállán némileg tompább színű, barnássárga árnyalatú; elterjedési területének déli részén rövidebb és világosabb; északi részén vastag alsószőrzet Mancs és lábvég: fehér; az állat méretéhez képest viszonylag rövid lábak Arc: sötét rajzolat a szem körül és a pofán | |