| A görény magányosan élő éjszakai vadász. Közép-Európa számos vidékén ma már rtika állat - ennek okát elsősorban a vizenyős területek lecsapolásában látják.
Rend: Ragadozók Család: Menyétfélék Nem és faj: Mustela putorius
A görény elsősroban vizenyős területek közelében található meg. Sok vadász ki nem állhatja, mert szárnyas vadra vadászik, az erdészek azonban szívesen látják, mert kartékony rágcsálókat is elejt.
Viselkedés
A görény általában éjjel tevékeny, magányos vadász. A hím többnyire kb. 2500 hektárnyi, állandó vadászterületen él, melyet táplálék utáni keresgélés közben rendbe átfésül, és megvéd más hímekkel szemben. A nőstények ksiebb területen élnek. Territóriumuk átfedheti más görényekét. Körzeteiket szagukkal jelölik meg: a mirigyváladék olajszerű, sárga és nagyon intenzív szagú, ezért akár ,,fegyverként" is bevethető.
Táplálék és táplálkozásmód
Patkányokra, egerekre és üregi nyulakra, madarakra, varangyokra és békákra, gyíkokea és kígyókra vadászik. Megeszi azonban még kisebb állatokat is, például a gilisztákat és a rovarlárvákat. A görény akár egy egész almot is megöl, holott csak egy-két állatot fal fel. Besurran a baromfiólba és gyakran sok tyúkot megöl csak azért, mert az ijedten kotkodácsolótyúkok látványa zsákmányszerzésre ingerli.
Szaporodás
A görények párzási időszaka február és április közé esik, általában évente egy almot hoznak a világra. A meglehetősen sajátos párzási szertartás során a hím a nyakánál fogva vonszolja fel-alá a nőstényt, aki nem tanúsít ellenállást. Többször párzanak egymás után. Ez serkenti a nőstény peteérését, és biztosítja a megtermékenyítést. 40-43 nappal kséőbb a nőstény száraz fűből, és mohából készült fészkében világra hozza az öt-tíz kölyökből álló almot, amelyet gondal őriz. Az első napokban az anya csak rövid időre hagyja el a fészket, hogy egyen, vizeljen és kiürítse a belét. Ez a magatartás jellemző a görénycsaládokra, így tartják tisztán a fészküket. A nőstény kb. egy hónapig szoptatja a kicsinyeit, azután pedig húsdarabkákat visz nekik. hogy szokják a rágást. Egy hónap múlva kinyílik a kölykök szeme, és követik anyjukat a fészken kívülre. Anyjuk vigyázó tekintete kíséri őket még két hónapig: ilyenkor játszanak, bolyonganak és vadászni tanulnak. Ezt követően agörénykölykök önállóan gondoskodnak magukról.
A görény és az ember
Korábban akutyás görényvadászat szabályszerű sportnak számított. A görény sikeres vadász, ezért az erdészeti kultúrákban is vaddállomány szívesen látott tagja. Közreműködik a fiatal fák kérgét megrágó kis rágcsálók számának korlátozásában. A görény oly módon is segíti az embert, hogy a csűrökben megtelepedve irtja a patkányokat és az egereket. Mint a menyétcsalád legtöbb tagjának, a menyétnek is sűrű, selymes és ezért keresett bundája van. Nme meglepő hát, hogy a szőrmekereskedők egyik kedvelt áruja. A 70-es években még nagy tételben importáltak görénygereznát Közép-Európába, de ez mára szinte teljesen megszűnt.
Gondoltad volna?
-A görényhím másfélszer nehezebb, mint a nőstény. A hímek nagyobb állatokra vadásznak, a kisebb zsákmányt meghagyják a nőstényeknek. Ezzel elkerülik a fajon belüli konkurenciát. -Télen a görények bundája ezüstszürkére vált. -A görény éjjel is jól lát. -A kimúltan talált görények nagy részét autó gázotla el. -A görény közeli rokonának, a szkunknak fejlett végbéli bűzmirigyei vannak: váladékuk olyan büdös, hogy az állat képes rövid időre megbénítani ellenfele légzését.
Megfigyelések a terepen
Elszomorító, de iagz, hogy az utakon elgázolt fiatal állatok a legbiztosabb jelei annak, hogy egy meghatározott területen görények élnek. Különönsen ősszel látni sok elütött kölyköt, mert ilyenkor hagyják el anyjukat, hogy saját körzetet keressenek maguknak. Csk ritkán lehet a lábnyomukra bukkanni, ürülékükre azonban gyakrabban. Ezek mintegy 70 mm hosszú, 5 mm vastag, ívelt, sötét színű darabok, amelyek szőrszálat és csontot is tartalmaznak. A kellemetlen, erős szagú bélsárt az állat meghatározott helyeken üríti.
Fontos jellemzői
Testméretek Magasság: 4-6 cm Hossz: 38-46 cm Testtömeg: 500-1500 g
Szaporodás Ivarérettség: a születést követő márciusban, olykor már 8 hónaposan Párzási időszak: február és április között Vemhesség: 40-43 nap Utódok száma: 5-10,néha 2 ellés egy évben
Életmód Viselkedés: magányos, éjjeli vadász Táplálék: üregi nyúl, nyúl és vízipocok, madarak és azok tojásai, gyíkok, békák és nagy rovarlárvák Várható élettartam: 5-6 év
Rokon fajok Közeli rokona a vadászgörény (Mustela putorius furo) és a mezei görény (Mustela eversmanni).
Előfordulás Európában az Atalnti-óceán partjától az Urálig. Norvégia délkeleti és Svédország dél részétől délen a Földközi- és a Fekete-tengerig.
A faj védelme Közép-Európa számos részén drasztikusan megfogyaskoztak a görény-állományok. Ez az állat megsínyli ,,rendszeretetünket˝, mivel csak a magas növényzet és a változatos környezet nyújt neki fedezéket és táplálékot.
A görény ismertetőjegyei A görény teste hosszú,lapos, a farka bozontos. Sárgás-kérmszínű piheszőrzetét hosszú, a sötétbarnától a feketéig változó színű koronaszőrök borítják. Szembeötlő jellegzetessége álarcszerű pofája, amely csak kissé különbözik a vadászgörnnyel keresztezett görényétől. A vadészgörény szelíd görény, amelyet általában üregi nyúlfogásra használnak. A görény és a vadászgörény keresztezéséből származó példányok szőre éltaléban világosabb.
| |