A furfangos menyét a Közép-Európában előforduló legkisebb ragadozó. Karcsú, világosbarna tünemény, amyely villámgyorsan fut át előttünk az úton vagy az erdei ösvényen, ha vadászik.
Rend: Ragadozók Család: Menyétfélék Nem és faj: Mustela nivalis
A menyét családjának lehkisebb tagja. Kis termetének köszönhetően könnyedén üldözi kedvelt zsákmányait, a pockokat és egyéb egérféléket, akár üregük mélyén is. Áldozatát egyetlen harapással öli meg, majd beköltözik annak megüresedett odújába.
Életmód
A menyét midnenütt megtalálható, ahol bőséges a táplálék: a szántóföldektől az erdőkön és lápvidékeken át egészen a hegyekig. Kemény teleken gyakran az erdőben keres menedéket. A menyét általában egy körzeten belül él és vadászik; ennek nagysága a környezettől és a táplálékkínálattól függ. A hím körzete akár négy hektárnyi is lehet; a nőstény körzete jóval kisebb, és akár bele is nyúlhat a szomszédokéba. Az állatok végbélmirigyük erős szagú váladékával jelölik meg körzetüket. A nőstény egész évben körzete határain belül marad; a hím azonban a párzási időszakban gyakran tesz meg nagy utakat öröklött körzetén kívül, hogy társat találjon magának. A menyét nem épít saját odút, egyszerűen elfoglalja a zsákmányáét.
Táplálék és vadászat
A menyét legfontosabb táplálékállata a mezei pocok. Vadászik azonban nála jóval nagyobb állatokra is, ezek közé tartozik az üregi nyúl. Azokon a vidékeken, ahol sok a mezei és vízi pocok, mindig sok menyét él. A vízi pockok állománya ingadozó: amikor drasztikusan csökken, a menyétek nem szaporodnak. Sok állat pusztul éhen, holott áttérhetnének más zsákmányra. A menyét kitűnően úszik: a vízi pockot a vízben is követi. Felmászik a fákra és bokrokra, hogy a fészkekből tojást és fiókákat raboljon. Főképpen éjszaka vadászik, zsákmányát inkább megszimatolja, mint látja. Szokásos vadászterületei a sövények, szárazon rakott kőfalak és sovány füves területek.
Szaporodás
A hím és a nőstény csak a párosodás időszakában kerül össze. Körülbelül öt héttel később a nőstény három-hat kölyket ellik. Négy-öthetes korukban megtörténik az elválasztás, de az anya körülbelül nyolchetes korukig még vadászik helyettük; attól kezdve képesek ellátni magukat. Általában egy-három héttel ezután szétszóródik a család: a nőstény elzavarja kölykeit. A tavasszal világrajött fiataloknak már az első nyáron lehetnek utódaik.
Gondoltad volna?
-A nőstény annyival kisebb a hímnél, hogy korábban azt gondolták, két különböző fajhoz tartoznak. -A menyét ürege könnyen felismerhető, mert bejárata körül táplálékának maradványai hevernek: többnyire lábak vagy farkak. -Színezete a lágy világosbarna tónusaitól a sötét rozsdaszínig változhat. Egyes állatokat néha fel lehet ismerni a fehér hasi részen szabálytalanul elszórt barna foltokról és pontokról. -A menyét által a végbálmirigybpl kibocsátott szag hasonlít a vadászgörényéhez.
Megfigyelések a terepen
Habár a menyétet nem feltétlenül zavarja az ember felbukkanása, könnyebben megfigyelhetjük, ha sötét vagy a környezetbe olvadó színű ruhát viselünk, nyugodtan viselkedünk és szélárnyékba állunk, hogy az állat ne fogjon szagot. Különösen ott lehet megfigyelni a menyétet, ahol köztudottan sok az egér. Feltűnik egy sövényen vagy kőfalon vagy hátsó lábára állva felegyenesedik, hogy körülkémleljen, nem fenyegeti-e veszély. Ha ilyenkor megijesztjük, ijedtében elejti a zsákmányát és elmenekül. Ha néhány percig csendben várakozunk, visszamerészkedik a prédáért. Néha sikerül a menyétet magunkhoz csalogatni, ha egy fiatal üregi nyúl ,,vészjelzését˝ utánozzuk: egy félbeszakított sziszegő hang, amelyet úgy kelthetünk, hogy ajkunk és fogunk között szívjuk be a levegőt.
Fontosabb jellemzői
Testméretek Hossz: 15-26 cm Vállmagasság: 3-4 cm Testtömeg: a hím max. 250 g, nőstény max. 110 g
Szaporodás Ivarérettség: néha már az első évben Párzási időszak: márciustól augusztusig Almok száma: évente 1 Alomnagyság: 3-8, általában 4-6
Életmód Viselkedés: bátor és kíváncsi; túlnyomórészt éjjel vadászik; általában magányos Táplálék: elsősroban pockok és egyéb egérfélék, de patkányok, vakondok, madarak, tojások és üregi nyulak is Élettartam: 1-2 év, fogságban akár 10 év
Rokon fajok Közeli rokona, a hermelin jóval nagyobb.
Előfordulás Európában - Írországot és néhány távoli szigetek kivéve - mindenütt. Ázsia, Észak-Afrika valamint Észak-Amerika kiterjedt területein is jelentősen elterjedt. Új-Zélandra betelepítették.
A faj védelme A menyétet nem fenyegeti ugyan közvetlen veszély, az állományok azonban egyes vidékeken a növényvédő szeres kezelés vagy területrendezés miatt csökkennek.
A menyét kinézete Még ha a menyét hasonlít is rokonára, a hermelinre, kisebb nála és nincs fekete farok-vége; azonkívül teste hullámosan ívelt, éles határvonal húzódik fehér hasa és vörhegyesbarna felső része között. A hermelintől eltérően a menyét télen csak az északi területeken és a magas hegységekben ölt fehér bundát. A hím jelentősen nagyobb, farok nélkül körülbelül 20 centiméter; testtömege mintegy 160 gramm. A nőstény fej-törzs hossza kb. 15 centiméter, súlya kb. 80 gramm. |